به گزارش سپیدخبر، محمّدباقر نوبخت سخنگوی دولت، صبح امروز (دوشنبه ۳ اردیبهشت) در نشست هفتگی خود اظهار داشت: پیش بینی منابع و مصارف بر اساس بودجه سال ۹۶، ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به بودجه ۹۵، ۱۳ درصد رشد داشته که با قیمت جاری یعنی تورم بوده است.

وی افزود: با توجه به لایحه بودجه، تحقق بودجه در سال گذشته ۱۰۰ درصد بوده اما نسبت به قانون مجلس، ۹۲/۳ بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه صندوق بین المللی پول، در نهم فروردین، اقتصاد ایران را در ۴۰ شاخص و ۷ بند، ارزیابی کرده، تصریح کرد: وضعیت اقتصاد ما در تمام شاخص‌ها مثبت بوده است.

نوبخت با بیان اینکه همه منابعی که بازار ارز دارد شناخته شده است، اظهار داشت: ۹۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد دلار ارز وارد می‌شود و نسبت به تقاضا فزونی دارد، اما اگر قرار باشد هر کس ریالی در جیب دارد بخواهد آن را به ارز خارجی تبدیل کند و یا بخواهد آن را از کشور خارج کند و خانه و بنز در خارج از کشور بخرد فزونی ارز از بین می‌رود.

وی تصریح کرد: ما ارز ۴۲۰۰ تومان را برای همه کالاهای ثبت سفارش شده تامین می‌کنیم.

سخنگوی دولت همچنین از راه‌اندازی سامانه «نیما» که برای ساماندهی بازار ارز است خبر داد و افزود: این سامانه، امروز با حضور معاون اوّل رییس جمهور افتتاح می‌شود.

نوبخت ادامه داد: یکی از کشورهای همسایه، پس از مسئله اوکراین، خواستار تجارب ما را در زمینه مقابله با تحریم‌‌ها شد.

سخنگوی دولت، تعداد افراد وارد شده به بازار کار در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ را، ۷۹۷هزار و ۳۶۹ نفر اعلام کرد و تصریح کرد: از این تعداد، ۷۹۰ هزار و ۵۶۱ نفر شاغل شدند.

نوبخت افزود: ۶ هزار و ۸۰۷ نفر نیز به جمعیت بیکار کشور اضافه شد.

وی درباره مدیران دو تابعیتی گفت: مدیر دو تابعیتی تعریف خود را دارد که وزارت اطّلاعات موظف شد مدیران دو تابعیتی را شناسایی کند.

نوبخت با بیان اینکه سیاست دولت این است که از مدیران دو تابعیتی استفاده نشود، درباره معاون فراری و دوتابعیتی سازمان محیط زیست اظهار داشت: اطّلاعات دقیقی در باره کاوه مدنی ندارم و از وزارت اطّلاعات خواهم پرسید و اطّلاع می‌دهم.

نوبخت تاکید کرد: ما هم معتقد به مراقبت برای جلوگیری از نفوذ هستیم، اما اگر بگوییم هر کسی که در خارج تحصیل کرده است، نفوذی است، این برخورد افراطی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه غالب حرف دولت این است که ما نمی‌توانیم برای استفاده از منابع انسانی، از گرایش سیاسی خاصی استفاده کنیم، به جلسه شب گذشته مجلس و دولت اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه هم این موضوع مطرح شد که چه کنیم تا انسجام داخلی بیشتر شود.

وی با بیان اینکه من قبلاً فردی را ذخیره نظام خوانده بودم، تصریح کرد: اعتقاد من این است که همه مدیران، سرمایه‌های کشور هستند.

نوبخت ادامه داد: حالا یک فردی در جایی عکسی گرفته که قطعاً کار غیر اخلاقی است، اما اینها بچّه‌های ما هستند و افشای اسرار، کار درستی نیست.

وی افزود: فردی که از سال ۵۸ می‌شناختم الان به علّت ارتباط با ایران، در زندان آلمان حضور دارد و قرار است به آمریکا فرستاده شود.

سخنگوی دولت در مورد اختلاف وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در مورد بند ۹ بیست و هفتم گفت: دولت در این خصوص وارد شد و مصوبه دولت و قانون مجلس شد که این بند ۹ بیست و هفتم فقط برای درمان اختصاص داده شود.

وی در ادامه نشست تصریح کرد: بیشترین پول کشور برای رفاه هزینه می‌شود.

سخنگوی دولت در واکنش به این خبر که در یکی از بیمارستان‌های کرج، نوزاد متولد شده را برای دریافت پول نگه داشتنه‌اند اظهار داشت: این مساله را پیگیری می‌کنم و در جلسه بعد گزارش آن را خواهم داد.

نوبخت درباره رفع حصر برخی شخصیت‌ها گفت: شاهد محرومیت برخی شخصیت های نظام به دلیل حصر هستیم و دولت موافق آن نیست و در شرایطی که اتحاد بین عربستان و اسراییل ایجاد شده، لازم است ما کنار هم باشیم.

نوبخت تصریح کرد:رییس جمهور تاکید کرده است وزرا روزهای سه شنبه به مجلس بروند و با نمایندگان گفت‌وگو کنند.

سخنگوی دولت در مورد ماجرای بیمارستان کرج اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده، مشخص شد که خبر کذب بوده و کودک مرخص شده، اما زردی داشته است.

وی از وجود ثبات در بازار ارز خبر داد و افزود: دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار موجود است.

نوبخت با بیان اینکه موضع دولت در مورد فضای مجازی و استفاده از پیام‌رسان‌ها مشخص است و به دسترسی آزاد به اطّلاعات در این فضا اعتقاد دارد، تصریح کرد: دولت، اقدامات اخیر را در راستای رفع انحصار می‌داند و موافق فیلترینگ این فضا نیست.

وی ادامه داد: هر کس بخواهد می‌تواند از این فضا استفاده کند، و طبق بخشنامه دولت، ما هم از پیام‌رسان داخلی استفاده می‌کنیم، اما این اقدامات ارشادی است.

به گزارش فارس سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری خود اظهار داشت: حال که آمریکا به عنوان صاحب دلار در قانون ایسا اجازه نمی‌دهد از دلار استفاده کنیم ما هم از ارز یورو استفاده می‌کنیم و با برخی کشورها نیز همان ارز کشور استفاده می‌شود.

نوبخت با اشاره به بازار مسکن اظهار داشت: سیاست دولت در مورد بازار مسکن این است که آن را توسط بخش خصوصی اداره کند اما دولت می‌تواند عندالزوم برای تعادل وارد بازار شود.

وی ادامه داد: دولت در امسال، ۵۰ هزار واحد مسکونی شهری حمایتی درست می‌کند و با توجه به اینکه نیاز به ۱ میلیون مسکن جدید وجود دارد لذا دولت بافت های فرسوده را احیا می‌کند.

نوبخت در پاسخ به این سوال که چرا وقتی از انسجام و وفاق ملی صحبت می‌کنیم دولت توقع دارد تنها منتقدینش به این مهم اهتمام ورزند و رئیس جمهور تقریبا در بیشتر سخنرانی‌های خود نسبت‌های ناروایی به منتقدینش می‌زند و حتی در آخرین مورد آنها را ناقص العقل دانسته و زخم زبان می‌زند، در حالی که به نظر برای رسیدن به منسجم شدن کشور هر دو سمت باید در این راستا تلاش کنند، گفت: آنچه در مورد انسجام و وفاق ملی گفتید کاملا درست است.

وی در این باره ادامه داد: همه ما باید این موضوع را رعایت کنیم و نقشی در این انسجام و وحدت ملی داشته باشیم اما در پاره‌ای از این موارد بحث این است که با تقطیع بخشی از واژگان خود یک اختلاف جدیدی ایجاد می‌شود.

سخنگوی دولت بیان داشت: آقای رئیس جمهور می‌گوید که در این شرایط که دشمن مشترک داریم و به اختلاف ما دل بسته اند راه این است که کسانی که کشور را دوست دارند با هم منسجم باشند آدم‌های عاقل در این شرایط کنار هم قرار می‌گیرند پس کسی که باعث برهم خوردن این موضوع می‌شود باید به عقلش و عقلش تردید کرد.

نوبخت اضافه کرد: حال به این عنوان که رئیس جمهور منتقدین خودش را کم عقل خوانده است حرف نادرستی است. یا راجع به این موضع عقلانی که رئیس جمهور نسبت به ارتش انجام داد. در روز ارتش شما می‌روید و ارتشیان را تمجید میکنید و می‌گویید که درست است این ارتشی که وجود دارد قبل از انقلاب هم بوده است اما ببینید چه تغیراتی کرده است آن ارتش همه در انواع فساد و فلان زمینی نقش داشتند.

وی تصریح کرد: در این ارتش خدمتگزارمان یک نفر را هم نمیبینید در مناسباتی نقش داشته باشد. اما عده‌ای می‌گویند چرا نام نهاد های ارزشمند دیگری را نبرده‌اید. من الان دارم در مورد موضوعی صحبت می‌کنم این به معنای تقبیح دیگران نیست.

سخنگوی دولت گفت: این نکته هایی است که رسانه‌ها آن را با دقت مورد توجه قرار دهند. دولت معتقد است منتقد حق انتقاد دارد اصلا منشور حقوق شهروندی را به همین دلیل اعلام کرده است.

نوبخت تاکید کرد: آیا آن زمانی که رئیس جمهور نسبت به سپاه عزیزمان که همیشه از آن تمجید می‌کنند می‌شود نسبت به سپاه که استمرار انقلاب وابسته به فداکاری و جانفشانی و احساس مسئولیت پاسداران عزیزمان بود تردید کند.

وی گفت: بارها اقای رئیس جمهور از سپاه تمجید کرد و حالا اگر در جایی از زحمات سپاهیان تمجید می‌کند ارتش بگوید بگوید چرا؟ اینجا کسانی هستند به نمایندگی که بلافاصله از هر جمله‌ای یک فرصت برای دمیدن به آتش اختلاف می‌سازند.

نوبخت تصریح کرد: آقای رئیس جمهور در جایی که با سپاه صحبت ‌می‌کنند از سپاه تمجید می‌کنند و واقعا سپاه عزیزمان شایسته تمجید هستند و جایی که از در جمع ارتش صحبت می‌کند از ارتش تمجید می‌کند. من احساس می‌کنم اگر دو طرف کوتاه بیایند ظاهرا بعضی از رسانه‌ها کوتاه نمی‌آیند.

وی در مورد شفافیت مالیاتی در بازار ارز نیز خاطر نشان کرد: در بهمن یا اسفند این موضع ابلاغ شد و بانک مرکزی اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داد و به این طریق توانستیم جهت ساماندهی بازار ارز استفاده کنیم.

نوبخت در مورد رویکر دولت در مورد بد عهدی امریکا در برجام تاکید کرد: ما پایبند برجام هستیم تا سایر طرف ها پایبند به آن باشند.